Nokia N8 teszt

A Nokia Magyarországtól kaptuk a készüléket, ezáltal segítik munkánkat és a Symbian rovatunk létrejöttét, amiért nem győzünk elég hálásak lenni. Kipróbáltam, használom is kb. 2 hete, így már vannak benyomásaim az N8-cal kapcsolatban. Előrebocsátom, ez egy tavalyi készülék, így nehezen veheti fel a versenyt az ideiekkel, azért lehet vele dolgozgatni. Ez volt egyébként az első olyan készülék, mely a Symbian3 operációs rendszerrel érkezett.

Doboz, tartozékok

Sajnos valamiért a Nokiákat doboz nélkül kapjuk, így nem tudjuk bemutatni, mi is található a dobozában, reméljük, ez a jövőben változni fog. A képet máshonnan loptuk, azért az jól látszik, hogy a szokásos kék színű dobozban érkezik a telefon, és megtalálhatóak benne a szokásos tartozékok, a töltő, az USB kábel, fülhallgató mikrofonnal, a telepítő lemez, és a leírások. Úgy tűnik azonban, a Nokia két USB átalakítóval is kedveskedik, ha a túloldalon nem a szabványos csatlakozóval tudnánk fogadni a készüléket.

Kinézet

A telefon első látásra átmenetet képez egy okostelefon és egy fényképezőgép között. Ebből is látszik, hogy a Nokia általában nagy hangsúlyt fektet a készülékekbe épített kamerára és lencsére. Őszintén szólva, nekem az első benyomásomat a kamera alakította, a 12 MP felbontásával, autofókuszával és Carl Zeiss lencséjével. Egyébként egy új formát képviselt, mikor megjelent, azóta is találkozhatunk hasonló, alul és felül elkeskenyedő telefonjukkal.

Az előlapon helyezkedik el a 3.5 colos képernyő, (összevetve az iPhone-nal, a magassága ugyanakkora, ám jóval keskenyebb. A kijelző 640 x 360 pixel felbontású AMOLED panel, meglehetősen jó minőségű képpel. a kijelzőt Gorilla Glass védi a sérülésektől. Sajnos az érintőképernyős billentyűzet állított helyzetben a kijelző keskenysége miatt alig használható, ám fektetett módban már biztonságosan lehet rajta gépelni.

A képernyő alatt a Home gomb található, mellyel visszatérhetünk az induló képernyőre, illetve hosszan nyomva jutunk be a task managerbe. A képernyő tetején egy kis kamerát és a szokásos szenzorokat (fénymérő, közelségmérő) találjuk.

Jobb oldalon található a két hangerő szabályzó gomb, a kamera kétfázisú gombja, illetve a képernyőzár feloldó (hmm, minek is nevezzem) húzóka. Érdekes megoldás az érintőképernyős gesztusok korában egy ilyen elhúzható valami, de ötletes. Bal oldalon a SIM kártya és az SD kártya csatlakozója található, na ezzel megszenvedtem, mire kitaláltam, hogy tudom kinyitni. Végül sikerült, csak nem akartam semmit eltörni. Szintén ezen az oldalon van a micro USB port is, ezen keresztül lehet tölteni vagy szinkronizálni.

Tölteni ugyanakkor a készülék alján lévő kis Jack csatlakozón keresztül is lehet, ez a szabványos Nokia töltőt fogadja. A készülék tetején található a kiapcsoló gomb, a füles csatlakozója, és egy igazi csemege, egy HDMI csatlakozó. Sajnos, mivel nem kaptam ilyen cstalakozójú kábelt, és kisebb a szabványosnál, így nem tudtam kipróbálni, pedig érdekes lett volna.

A készülék hátlapján a már említett kamera található Xenon vakuval egyetemben. A kamera alatt a kis résben fénymérő helyezkedik el.

Hardver

A telefon lelke egy 680 MHz-es ARM 11-es processzor, RAM memóriája 256 MB, ROM-ja 512 MB, ezen kívül rendelkezik egy 16 GB-os háttértárolóval, valamint SD kártyával bővíthető akár további 32 GB-tal. Ez már nem kevés, gyakorlatilag minden elfér rajta, amire valaha szükségünk lehet. Sajnos a processzor sebessége azt hozza, amit vártunk tőle, a képernyők scroll-ozása akadgat, az alkalmazások indulássa meglehetősen lassú. Hozzáteszem, hogy én már Belle operációs rendszerrel kaptam, amihez talán erősebb proci kellene. Az újabb típusok már 1GHz órajellel jelentek meg, a hamarosan érkező PureView 808 pedig 1.3 GHz-es procival jön majd, ami már több, mint elég a Belle futtatásához.

Összefoglalva, érezhető, hogy ez a hardver egy modern operációs rendszer futtatásához nem elegendő, bár a legtöbb felhasználónak, aki nem olyan elkényeztetett, mint én még épp megteszi.

A beépített rádiók ismerik a GSM ferekvenciákat (850/900/1800/1900 MHz), valamint rendelkeznek a GPRS és EDGE lehetőséggel. Érdekesség, hogy ez volt az első Nokia telefon, mely 5 sávos HSDPA (3G) hozzáférést is kapott (850/900/700/1900/2100 MHz). Természetesen a telefon rendelkezik a szokásos WiFi (IEEE 802.11 b/g/n) és sztereó Bluetooth 3.0 kapcsolatokkal is.

Szoftver

Mint már Írtam, Nokia Belle-lel érkezett hozzánk a telefon, így az előbbi verziókat nem tudtam kipróbálni. A Belle elődjeihez képest sok új kiegészítést kapott. Az első benyomásom az volt, hogy olyan lett, mint egy Android. Aztán rájöttem használat közben, hogy valóban sok ötletet az Androidtól tanultak el, ám sok dologban jobb lett az új Symbian. A multitask kezelés, bár mindkettő rendelkezik vele, sokkal használhatóbb, egy gombbal lehet átváltani a taszkok közt.

A kezdőoldalon található óra widget feltűnően hasonlít a HTC hasonló widgetjére, és az egész widget rendszer és home screen-ek androidos feeleinget keltenek. Ám az ikonok speciális, lekerekített formája, mely a MeeGo rendszerben is ilyen, mégis megadja az igazi Nokiás hangulatot. Sajnos sok szoftverkészítő nem tartja magát az ajánláshoz, pedig tényleg nem nagy dolog ilyen ikont készíteni, a Nokia minden segítséget megad hozzá. Az első ilyen appunkhoz kb. 5 perc alatt készült el a valódi Symbian ikon, nem számítva az ingyenes szoftver és a hozzávaló sablonok letöltését.

A telefonon gyárilag sok szoftvert telepítve találunk, jellemzően a social média és a napi használatban célszerű szoftvereket (mint például egy műsorújság). Ez a Nokia előrelátását dícsériés ha mégsem szeretnénk a telefonon használni, el tudjuk távolítani őket. A screenshot-okon jól látható, hogy is néz ki az operációs rendszer. És igen, elkészült a NapiApp alkalmazása Symbian rendszerre, már csak a jóváhagyást várjuk...

Összefoglalás

Meglepődtem, milyen jól használható rendszert épített fel a Nokia, korábban azt hittem, hogy ez már egy őskövület, de nem, hiszen még várható az Anna és a Belle után Carla és Donna is. És az újabb készülékek még kaphatók is a szolgáltatóknál, és a telefon szaküzletekben. Ám most az N8-ról kell ítéletet mondanom. Azt gondolom, fénykorában egy fejlett és jól használható telefon lehetett, és még ma is használható, ha a sebességét megbocsátjuk neki. Két hete használom, és bevallom, élvezem.

Képek:

   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   

 

Rusznyák Gábor

Ha szeretnél több információt, vagy csak beszélgetnél, keresd Facebook oldalunkat!

Címkék: Teszt Készülékek