Információs Társadalom Parlamentje 2012
Idén másodszor rendezték meg az Információs Társadalom Parlamentjét, és most én is kedvet kaptam, hogy lemenjek, megnézzem, és beszámoljak róla, hátha érdekel ez valakit. Sikerült érdekes észrevételeket tennem, az első benyomás az volt, milyen gyönyörű épület belülről az Ország Háza. A felsőházi ülésteremben volt az esemény, mellette van kiállítva a korona is, úgyhogy azt is jól megnéztem, ha már ott voltam.
No, de lássuk a tényleges történetet. az ülésterembe érve körülnéztem, és a következő megállapításokat tettem: A kormány részéről a legmagasabb rang, ami előfordult, a helyettes államtitkár. Volt belőlük pár. Ezen kívül jól láthatóan képviselte pár magas rangú tiszt a hadsereget, a nagy informatikai cégek vezéreit is fel lehetett ismerni, valamint a hasonló irányultságú szervezetek vezetőit is. Az átlagéletkor - leszámítva az előadókat - olyan 50 és 60 év közt lehetett. Ebből már levonhatunk következtetéseket, valószínűleg olyan emberek irányítják a hazai informatikai életet, akik talán használni tudják a számítógépet. Mondom valószínűleg, nincs kizárva, hogy némelyikük profi fejlesztő(?).
Volt pár érdekes előadás, ezeket most megpróbálom összefoglalni. A T-Systems vezérigazgatója, Budafoki Róbert elmondta, hogy milyennek képzeli a jó államot. Hát nem olyannak, amilyen ma. Az állam sokat késik, és egyre többet, a kifizetésekkel, ugyanakkor az adókat befizetni azonnal kell, és ráadásul ma az állam nem kiszámítható - mondta el előadásában. Ugyanakkor azt is elmondta, hogy fejleszteni kell az információs társadalmat, a versenyképes gazdaságnak versenyképes polgárokra van szüksége, a technikai alapokat pedig ők, a szolgáltatók tudják megteremteni, az információs társadalom polgárait ők nevelik.
Szó volt arról is, hogy a társadalom 25-60 éves korosztályának 50%-a nem rendelkezik informatikai ismeretekkel, és minimum 1 millió új digitális írástudót kellene kinevelni, hogy ez az arány jobb legyen.
Vályi-Nagy Vilmos, a kormányzati informatikáért felelős helyettes államtitkár a nyílt forráskód alkalmazásáról beszélt. Mindt mondta, szeretnék támogatni az Open Source technológóiákat előállító vállalkozásokat, cégeket, és ennek jegyében a "Tiszta Szoftver" programba is bekerültek nyílt forráskódú programok (mondjuk én úgy tudom, hogy kiszorították a nem nyílt forráskódúszoftvereket). Egyben bejelentette, hogy a Microsoft Magyarországgal megállapodtak, hogy mostantól minden magyar diák ingyen használhatja az Office 365 névre hallgató online, felhős szolgáltatásukat. A bejelentést nagy taps fogadta.
Ésik Róbert, a Nokia-Siemens Networks Kft. ügyvezetője a mobil hálózatokról beszélt. Elmondta, hogy a világ lakosságának egynegyede az ő hálózati megoldásaikat használja, és beszélt a hálózat használati szokásokról, illetve az ideális hálózatról. Érdekes volt meghallgatni, hogy míg külföldön átlagosan 130 MB/hó az előfizetők adatforgalma, Magyarországon ez 1GB/hó, ami azt jelzi, hogy mi sokkal intenzívebben vesszük igénybe a mobil internetet.
Elmondása szerint az ideális hálózat az ún. liquid hálózat, melyben előre meg kell jósolni, térben és időben mekkora adatforgalomra lesz szükség, és mindig ott álljon rendelkezésre, ahol szükséges. Ez sokszor kiszámíthatatlan, ha például megjelenik egy új Angry Birds verzió, időben hirtelen megszökik a forgalom az egész világon. Fontos, hogy be tudják azonosítani a felhasználót, annak netezési szokásait, mikor kapaszkodik fel a netre, mely napszakban milyen jellegű tevékenységet végez, mekkora forgalom várható. A technika egyik eleme az ún. aktív antenna, mely ma már nem feltétlenül egy rúd, lehet óriásplakát, vagy hirdetőtábla is a ház tetején. Ez egy cellában 65%-kal tudja megnövelni a hálózati kapacitás, pl. egy foci rendezvényen. Ilyenkor egyébként képesek 100 torony kapacitását összekötni, és egy pontra koncentrálni. Szintén segítség lehet a content caching, melynek segítségével egy közeli szerveren eltárolják a tartalmat, amit a környéken sokan töltenek le, ezáltal csökkentik a hálózat terheltségét.
Még egy, számomra érdekes előadó volt, Fekete Gábor, az e-közigazgatásért felelős helyettes államtitkár, és bár a téma, a közbeszerzés szabályainak változása nem fogott meg, az mindenképp, hogy találtam az államapparátusban egy embert, aki láthatóan tudta, mi az a webservice, és ehhez hasonló informatikai ismeretekkel rendelkezett. Látható volt, hogy ért ahhoz a szakterülethez, melyben dolgozik, és ez megnyugtató.
Az előadások után kezdődött az ún. "plenáris ülés", ahol mindenki elmondhatta a véleményét. zemély szerint ezért mentem oda, ám a sokadik idős bácsi semmitmondó hozzászólása után eljöttem. Összességében azért érdemes volt elmenni, és látni, hogy a mi, fejlesztők szintjén miért nem működik megfelelően ez a szakma.
Képek:


Rusznyák Gábor
Ha szeretnél több információt, vagy csak beszélgetnél, keresd Facebook oldalunkat!