Android 4.1 Jelly Bean

Magyar idő szerint tegnap este megkezdődött a Google I/O, a kereső- és immár mobilos cégóriás ezévi konferenciája. Ahogy az lenni szokott, a megnyitó után rögtön bemutatták a legfontosabb újdonságokat, érdekességeket. Az első érdekesség, hogy a megnyitó késve kezdődött, mivel a vendégeket szállító lift elromlott, de fél óra csúszás után megkezdték a  bemutatót.

Az első, és talán legfontosabb bemutató az Android legújabb verziójáról, a 4.1-ről szólt, melynek neve az előzetes híreknek megfelelően Jelly Bean let, mely egy töltött cukorka az Egyesült Államokban. Ám nem ez a lényeg, hanem milyen újdonságokat tartalmaz az új rendszer. Természetesen megtörténtek a kötelező fejlesztések, gyorsabb lesz, gördülékenyebb, érintés érzékenyebb, és így tovább. A szenzáció azonban nem is ez volt, hanem egy hangfelismerő rendszer, mondhatnánk személyi asszisztens (olyan ez, mintha Siriről beszélnénk, nem?), viszont nincs szüksége online kapcsolathoz a beszéd megértésére. Ez viszont mindenképp nagy előretörés. Egyébként nagyjából uganazt tudja, mint az Apple asszisztense.

Szintén újítás, hogy a főképernyő widgetjei már nem terpeszkednek mindenáron az eredeti helyükön, hanem máshova húzva őket, átméreteződnek, hogy elférjenek a rendelkezésre álló területen. Ha pedig már nem kellenek, csak ki kell húzni őket a képernyőről, nem kell a kuka ikonját keresgélni.

A következő újdonság az Android Beam, mej az NFC (Near Field Communication) chip segítségével működik. Ha egymás mellé teszük két androidos okostelefont, a két készülék tud egymással kommunikálni, fájlokat, dokumentumokat és képeket cserélni.

Végül beszéltek a Google Now rendszerről, melynek segítségével Nagy Testvér válhat készülékünkből, és mindent feltúrva a telefonon, az információk alapján megpróbálja kitalálni, épp milyen információra van szükségünk, és azt elénk helyezi. Ez persze sokak számára aggályos lehet, hiszen minden adatunkat kiszolgáltathatjuk a Google-nek, ráadásul előrevetíti a mesterséges intelligencia gondolatát, amihez talán egy kis mobiltelefon nem lesz elegendő, de kíváncsian várom az eredményt.

A Jelly Bean júliustól érhető el a Galaxy Nexus és Nexus S készülékekre, a többi telefon frissítése a gyártóktól függ. A fejlesztői környezet már elérhető, tessék frissíteni az SDK-t...

 

 

Képek:


   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   

 

Rusznyák Gábor


Ha szeretnél több információt, vagy csak beszélgetnél, keresd Facebook oldalunkat!