Snapszer - Újra jön a régi játék
Melyik magyar ne ismerné ezt a régi és népszerű kártyajátékot, ami újonnan az okostelefonokon és a táblagépeken hódít és a snapszer vagy hatvanhat (66) névre hallgat?
Ha esetleg mégsem ismernéd, egy kis ismertető:
A snapszer egy változatos, stratégiailag összetett kártyajáték, melyet magyar kártya segítségével játszanak. Bár csak 20 lappal folyik a játék, mégis izgalmas partikra ad lehetőséget. A játék célja, hogy 66 pontot szedjen össze a 2-4 játékos. Az Ász 11-et, a tízes: 10-et, a király: 4-et, felső: 3-mat, az alsó: 2-őt érnek, a kilences, nyolcas, hetes: A nyert játszmák számát jelzik.
Bemondások:
Húsz és negyven
Az egy kézben lévő azonos színű király és felső 20-at, ha az adu színéből van, 40 pontot ér – de a végelszámolásnál csak akkor számít be a pont, ha ütések is vannak mellette. Ha kettő is van kézben, csak egy mondható be. A bemondott húsz vagy negyven után ki kell hívni a királyt vagy a felsőt. Összesen elvileg 100 pontot lehet bemondani.
Snapszer
A játék nevét adó snapszert az osztás után azonnal, az első körben lehet bemondani, a vállalás 66 pont elérése úgy, hogy az ellenfél egyet sem üt.
Talon - cserélés, takarás:
A soron következő játékos a talon alján levő adut az adu alsóval kicserélheti.Ha valaki soron következik, és úgy ítéli, hogy kézből is elér 66 pontot, letakarja a talont a felütött aduval („betakar”), innentől senki sem vehet lapot, a takaró adut sem lehet kicserélni.
A cserélés és a betakarás csak akkor történhet meg, legalább 3 lap van még a talonban az adu felett.
A játék vége:
Az ütések, bemondások pontértékét nem lehet papíron írni, fejben kell számolni. Aki eléri a 66-ot, „Kész!” vagy „Elég!” bemondással befejezi a játékot. Ha ezt elmulasztaná, és a másik fél is eléri a 66 pontot, ő is bemondhatja, hogy elege van, és megnyerheti a játékot. Ha senkinek sincs, az utolsó ütés győz.
Pontozás:
- Játszmanyerés
- ha az ellenfél nem érte el a 33 pontot („maccs”) 2
- ha az ellenfél nem ütött („csendes snapszer”) 3
- ha az, aki takart, nem éri el a 66-ot, az ellenfélnek 1
- snapszer (ha megbukott, az ellenfélnek) 6
Egy kis figyelmeztetés: Ahogy az alkalmazás neve is mutatja, ez még csak egy kísérleti változat, és mint ilyen, tartalmazhat hibákat! Azért ajánlom mégis, hogy akinek van kedve akár csak egy gyors partit is játszani az alkalmazással, az nyugodt szívvel tegye még akkor is, ha nincs a zsebében magyar kártya.
Képek:



Sugta Viktória
Ha szeretnél több információt, vagy csak beszélgetnél, keresd Facebook oldalunkat!