Samsung Galaxy Note 10.1 teszt
A Samsung Magyarország jóvoltából lehetőségünk nyílt kipróbálni a legújabb Android-os zászlóshajóját, a Galaxy Note 10.1-et. Mint ahogy a képeken is látszik, egy fehér példányt sikerült szereznünk.
Doboz, tartozékok
A tesztalanyunk egy demó készülék, így hát nem abban a dobozban kaptuk, mint amiben a leendő tulajdonosok fognak rátalálni, legalábbis kinézetben minimális eltérés lesz. Egészen pontosan annyi, hogy a doboz tetején egy képet fognak látni a készülékről, mellette a Samsung legújabb különlegessége, az S Pen, amire majd később fogok kitérni.
A doboz tartalmazza a hálózati adaptert, az USB kábelt, ami mint a Samsungtól már megszokható, nem a szabvány MicroUSB, hanem az ő egyedi csatlakozójuk. Fülhallgatót nem adnak a tablet mellé, így aki zenét szeretne rajta hallgatni, vagy csak nem akarja zavarni a körülötte lévőket, azoknak sajátot kell beszerezniük.
Kinézet
A tablet távolról kifejezetten szépnek mondható, közelebbről azonban már látható, hogy az egész borítása műanyag, így a hátlapja is elég könnyedén kopik, valamint karcolódik, bár véleményem szerint a fehér változatnál ezek kevésbé látszanak meg, mint a szürkénél.
A készülék előlapján két oldalt található a hangszóró, ami a sztereó hangzást biztosítja. Fent található a másodlagos kamera, valamint a fényérzékelő. Az előlapi kamera 2 megapixeles, így ettől nem kell sokat elvárni, a videóbeszélgetésekhez bőven elég.
A hátlapon található a fő kamera, ami 5 megapixellel lett megáldva, valamint mellette található a ledes villanó vaku. Ennek a képétől valahogy nem sikerült elájulnom, de mint a készülék neve is mutatja, nem ez az elsődleges funkciója, hanem a jegyzetek készítése.
A tablet tetején található a 3.5-ös jack aljzat, az infra, microSD-nek hely, hangerőszabályzó és a kikapcsoló gomb. Felmerülhet a kérdés, hogy minek egy tabletre infra. Természetesen nem a fájlküldés céljából, mint régen, hanem a Galaxy Note távirányítóként való használata érdekében. Alul található az USB csatlakozója, valamint a jobb oldalon a kihúzható kapacitív toll, az S Pen.
Hardver
A Samsung Galaxy Note 10.1 belsejében egy 1.4 GHz-es négy magos processzor lapul, aminek a számítási sebessége kétszer akkora, mint az elődjének volt, emellett a fogyasztása is kevesebb. A nagy sebességű processzor mellé nem kevés rendszermemóriát is kaptunk, egészen pontosan 2 GB-ot, aminek a segítségével laggmentesen böngészhetünk az interneten.
A Quadrant Standard Benchmark nevű programmal is egész szép eredményt sikerült elérni, hiszen az 5200 pont egyáltalán nem nevezhető rossznak.
Szoftver
Mint ahogy a tablet neve is mutatja, elsődlegesen a jegyzetelés funkciót emelték ki benne, ám ezen kívül sok más lehetőséget is kapott, hála az S Pen-nek. A Samsung-tól ismert módon bőven találunk rajta előre telepített programokat, köztük az S Note-ot is, amibe a jegyzeteinket tudjuk elkészíteni. Természetesen a Photoshop Touch-ról sem szabad megfeledkezni, aminek a segítségével módosíthatjuk képeinket, bár jóval kevesebb lehetőségünk van, mint a rendes számítógépeknél. Előre telepítve találjuk még meg rajta a Polaris Office-t, a Crayon physics nevű játékot, a Smart Remote-ot (távirányító alkalmazás), a Dropbox-ot és még ezeken kívül jónéhány alkalmazást.
Ha az S Pen-t kivesszük a helyéről, hallhatunk egy kis suhintást, majd beugrik oldalról a tollhoz ajánlott alkalmazások listája. Ezek közül részletesebben csak az elsőt, tehát az S Note-ot fogjuk elemezni.
A program (S Note) megnyitása után kategóriákba sorolva nézhetjük meg eddigi jegyzeteinket, valamint a felső csíkban található + gomb megnyomásával hozhatunk létre. Ilyenkor megkérdezi, hogy milyen alapot szeretnénk hozzá használni. A bevitelhez három lehetőségünk van: az első a szabad írás. Itt számomra az alapvetően vastag vonalak a zavaróak, de az ikonját hosszan nyomva módosíthatjuk a színét és a vastagságát, de akár szövegkiemelőt is használhatunk. A másik lehetőség a felismerő, amit hosszan nyomva tartva kiválaszthatjuk, hogy matematikai jeleket szeretnénk felismerni, alakzatokat vagy szöveget. Eddigi tapasztalataim alapján mind a hármat nagy sikerrel ismerte fel. Ha matematikai egyenletet viszünk be, akkor a keresés gombra nyomva kettéosztja a képernyőt és a wolfram alpha weboldalába beírja az általunk meghatározott egyenletet, majd meg is nézhetjük a megoldását. A harmadik lehetőség a sima billentyűzettel való szöveg bevitele. Ha valamit elrontottunk, ki is lehet radírozni, így nem marad ott semmi fölösleges.
A képernyő felosztása, tehát a multiscreen nem csak itt használható, hanem akár internetezni is lehet filmezés közben, az oldalakat szabadon cserélgethetjük, akár HD videó esetén is, nem fog megakadni a lejátszás. Ennek az új funkciónak köszönhetően egyszerre több dolgot is csinálhatunk, vagy egy weboldalról írhatjuk ki a dolgokat a jegyzeteinkbe.
Összegzés
A készüléknek több változata látott napvilágot, tehát lehet kapni sima Wi-Fi-set, valamint Wi-Fi + 3G-set is. Az utóbbival telefonálni is lehet, headset nélkül kihangosítással csak. A tablet Wi-Fi-s verziója 130.000-140.000 Ft körül kezdődik, a 3G-s pedig 150.000-160.000 körül.
Képek:
Rusznyák Mátyás
Ha szeretnél több információt, vagy csak beszélgetnél, keresd Facebook oldalunkat!