Ötletbörze kezdőknek 1 - Fájlkezelő alkalmazások

Gábor felkérésének eleget téve megpróbálok bemutatni néhány alkalmazást, amely megkönnyítheti kezdő androidosok életét. Sokat gondolkodtam, hogy milyen formában tegyem ezt, és végül azt látom legcélravezetőbbnek, ha csokorba szedve, tematikusan javaslok néhány appot. Mivel ízlések és pofonok meglehetősen különbözőek lehetnek, így legalább mindenki válogathat kedvére a tippek közül.

Kezdjük tehát a fájlkezelő alkalmazásokkal. Miért is van szükségünk ezekre? Az andoidos alkalmazások egy része hajlamos a telefon beépített memóriakártyáján saját mappákat létrehozni, is abba rakni a dolgait (pl. Instagram képek, fájlletöltések, hívásrögzítő hangfájlok). Ahhoz, hogy ezeket kontroll alatt tartsuk, és a végén ne egy kupleráj legyen a kártyán, érdemes egyrészt a-ahol csak lehet- letöltéseknek egy bizonyos mappát megadni, másrészt néha rendet tenni, átmozgatni a dolgokat, hogy úgy legyenek, ahogyan MI szeretnénk.

Beépített SD kártya / belső tárhely

Az Android meghajtórendszere (a számítógépben lévő vincseszterekhez hasonlóan) partíciókra tagolódik. A legáltalánosabban használt partíciónk a /sdcard. Ez tulajdonképpen egy link a /mnt/sdcard partícióra, így bizonyos nagyon cizellált fájlkezelőben ott találjuk meg. Ennek tartalma szabadon írható/olvasható az appok számára, így itt találjuk a fotóinkat, letöltött fájljainkat, zenéinket, és amit csak rárakunk. Gyorsan egy 20-50 mappából álló kis kaszkád lesz rajta, és ez ellen semmit nem tudunk tenni: ha egy app akarja, akkor fogja is használni a saját céljaira.

Saját SD kártya / Külső tárhely

Amit belerakunk a kütyübe. Javasolt Class 10-es sebességű kártya manapság, mérete egyénileg változhat, ki mekkorát szeretne. Az elérési pontja a rendszerben gyártónként különböző lehet, hogy /sdcard/external_sd helyen találjuk, de lehet simán /ExtSdcard vagy /emmc is (és persze mindez kiegészülve a /mnt előtaggal). Ezt szabadon ki-be tehetjük a készülékbe, de előtte le kell választani, amit a Beállítások/Tárhely pontban tudunk megtenni.

Root mappák

Ha valaki rászánja magát, és szeretne ebben kutakodni, először is rootolnia kell a telefonját. Ha ez megvan, olyan fájlkezelő kell, amely képes benne műveleteket végrehajtani, bár ez nem nehéz: a gyári fájlkezelő kivételével mindegyik ilyen. A root mappák közül leginkább a /system és /data mappához (partícióhoz) lehet közünk, de ez már csak haladóknak javasolt.

Az alábbi fájlkezelők tudása többé-kevésbé megegyezik, kezdőknek tényleg csak a külcsín az, ami miatt valamelyik szimpatikusabbá válik a többinél.

Íme hát a javaslatok:

Astro File Manager

A legnépszerűbb a fájlkezelők közül. Gyakorlatilag mindent tud, csak épp magyarul nem, de ez talán nem akkora akadály manapság, hiszen a copy/paste/move/delete parancsokat majdnem mindenki érti. Telepíthetőek hozzá bővítmények is, amelyek segítségével Bluetooth-on keresztül is képes dolgozni, illetve Windows/Samba szervereken is tud böngészni. A felhőkhöz is tud kapcsolódni, így Dropbox, Google Drive vagy SkyDrive fiókunkban tárolt fájljainkat is látja. Egypaneles fájlkezelő, hasonló a windows explorerhez.

Total Commander

Ez a Windowson megismert termék az egyik legnépszerűbb fájlkezelő, szintén sokat tud, és jól testre szabható. A lenti ikonsor átszerkeszthető, rengeteg parancs, művelet rendelhető hozzá. Szintén elérhetőek pluginok, amelyekkel FTP, vagy LAN elérésen keresztül is képes működni. Kétpaneles fájlkezelő.

Ghost Commander

A kétpaneles fájlkezelők egyike, szintén mindent tudunk vele csinálni, amit a többivel, beépített FTP klienssel rendelkezik, képes zip fájlokban is böngészni, illetve ki/be tömöríteni őket (a többi is persze, nem egyedi tulajdonság).

Solid Explorer Beta 2 

Nem fejtegetném bővebben, hiszen nemrég itt a NapiAppon is megjelent róla egy cikk. Mindent tud, és még többet! (A legutóbbi frissülés óta már magyarul is tud) :D

Ennyi egyelőre a fájlkezelőkről, következő cikkben továbblépünk a videókra.

Jó töltögetést!

Képek:

   
   
   
   
   

 

Nagy Marcell

Ha szeretnél több információt, vagy csak beszélgetnél, keresd Facebook oldalunkat!

Címkék: Android Alkalmazás