Ötletbörze kezdőknek 4 - Felhők
Tekintettel a készülékeink limitált tárhelyére, valamint arra, hogy számos ingyenes online tárhely áll rendelkezésre, érdemes ezeket használni a mindennapokban is fájlok megosztására, vagy akár csak biztonsági mentések készítésére.
A korábban csak dokumentumok tárolását és szerkesztését végző tárhely mára jócskán átalakult, gyakorlatilag bármilyen fájlt tudunk ott tárolni, letölteni, megosztani. Számomra hátránya, hogy az onnan letöltött fájlok nem simán az sdcard/download mappába töltődnek le, hanem valami elképesztő nevű helyre, ami jóformán megkereshetetlen, ha nem tudjuk a pontos fájlnevet és nincs egy jó fájlkezelő alkalmazásunk. Ettől függetlenül azonban remekül használható online tárhely céljából.
Számos gyártó külön megállapodása alapján némely készülékhez extra tárhelyet is kínál, azonban alapból 2 GB áll rendelkezésre, amelyet akár a telefonról, akár a webes felületen megtölthetünk minden jóval. Ha az ajánlásunk alapján más barátunk is elkezdi használni, a tárhely 18 GB-ig bővíthető 500 MB-ot kapva minden egyes új felhasználóért. A fizetős változata 100, 200, 500 GB, és elérhető az 1TB tárhely is, de talán arra nem nagyon lesz senkinek szüksége. Aki aggódik a feltöltött fájlok biztonsága miatt, az olvasgassa el ezt, nem hiszem, hogy sok kétely felmerülhet ezzel kapcsolatban. A Dropbox mobil alkalmazás a legutóbbi frissítése óta képes a telefonon az általunk kijelölt mappát automatikusan szinkronizálni a felhővel.
A Box 5 GB tárhelyet kínál fel. Nagy hangsúlyt helyez az online együttműködésre, így fájljainkat, dokumentumainkat szerkesztésre is meg tudjuk osztani azzal, akivel szeretnénk, pont úgy, mint a Google Dokumentumokban. A többi tárhelyhez hasonlóan a fájlok letölthetőek, feltölthetőek, és beépülőként más alkalmazásokból közvetlenül küldhetőek fájlok az online hub-ba.
A Microsoft Skydrive próbálja lekörözni a többit a szolgáltatás minőségével, ezért 7 GB-ot kínál, lehetővé teszi fényképes diavetítések közvetlen emailen történő küldését, a OneNote alkalmazás szinkronizálását a felhővel és a OneNote Mobile-lal, és a dokumentumok online szerkesztését a Microsoft Office alkalmazásokkal.
Az egymásra licitálás nem áll meg, a MegaCloud 8 GB tárhelyet kínál fel, plusz extra 1.5 GB-ot, ha a mobil alkalmazást is letölti és használja a delikvens. Lehetővé teszi a fájlok korábbi változatainak megjelenítését, az alkalmazáson belül található szövegszerkesztő, zenét is hallgathatunk a felhőnkből, és a kedvencként megjelölt fájlokat folyamatosan szinkronizálja a telefonunkkal az offline elérés érdekében.
Ha már említettem a zenéket - a még tesztfázisban üzemelő online tárhelyen 20.000 saját dalt tárolhatunk ingyen és bérmentve, amit online streamelve bármikor, bárhol hallgathatunk a készülékünkön. Mivel még tesztidőszakról van szó, az elérhetősége az Amerikai Egyesült Államokra korlátozódik, illetve aki nem retten meg egy pici körüljárástól, az itthon is nyugodtan tudja használni a szolgáltatást. Ha kíváncsi vagy hogyan, itt megtalálod, mit kell tenned.
Végezetül itt egy segédeszköz ahhoz, hogy mappáinkat és fájljainkat mindig szinkronban tartsuk a felhőkkel, vagy éppen FTP szerverrel, vagy megosztott windows mappánkkal. Ez a három gombóc fagyi árú alkalmazás akár több felhővel is képes ezt a feladatot párhuzamosan végrehajtani. A támogatott felhők/szolgáltatások: Amazon S3, Simple Storage Service, Dropbox, SugarSync, NetDocuments, Google Docs/Google Drive, Box.net (WebDAVs), LiveDrive (WebDAV/FTP), HiDrive (WebDAV/FTP), FTP, FTPS (SSL/TLS implicit), FTPES (SSL/TLS explicit), SFTP (SSH File Transfer), Samba/CIFS/Windows Share, Ubuntu One, WebDAV, WebDAVs (HTTPS).
Kellemes töltögetést kívánok!
Képek:
Nagy Marcell
Ha szeretnél több információt, vagy csak beszélgetnél, keresd Facebook oldalunkat!