Ötletbörze kezdőknek 9 - Hasznos holmik

android-toolbox-3.jpgElőrebocsátom, hogy ez annyiból nem kezdőknek szól, hogy többnyire a hasznos holmikhoz root hozzáférés szükséges, de mint láthatjátok majd, az alábbi appok közül is van több, amihez nem muszáj. Egyébként a rootolás általában egy 5-10 lépésből álló olyan folyamat, amelyet mindenki el tud végezni a fórumokon található leírások alapján a saját készülékén, még akkor is, ha nem érti, hogy éppen mi történik. Tehát kezdők is. Ez a cikk egyben rövid válaszokat is ad a népszerű kérdésre, hogy "Miért érdemes rootolni a telefont", vagy "Mire jó a root?". 

Meg kell jegyeznem, hogy a rootolás garanciavesztéssel járhat, sajnos ennél konkrétabban nem tudok igen/nem kijelentést tenni, mivel egyes szervizek eltérően járnak el a kérdésben.

GPS és pozicionálás

Sajnos némelyik készülékben gyalázatos a beépített GPS modul, lassan talál jelet, akkor sem feltétlenül pontosat. Ezen a helyzeten lehet javítani kicsit, ha nem is éppen sokat, ám néha minden fillér számít. A javítás lényege az, hogy beállíthatjuk, hogy melyik GPS NTP (Network Time Protocol) szerverről kérje le az adatokat az Android, ezáltal pontosabbá válik a pozíció meghatározása. A megadandó szerver hazánkban a hu.pool.ntp.org vagy europe.pool.ntp.org. Az összes elérhető szerver listája itt található.

Fasterfix

Gyors megoldás a fentiekre, vagy kiválasztjuk a listából, vagy kézzel megadjuk, amelyik szervert szeretnénk használni. Root kell, ingyenes.

GPS Aids

Nem annyira gyors megoldás és igen összetett alkalmazás. A fizetős verzióban (565 Ft ma) sokkal alaposabban tudunk belepiszkálni a rendszerbe, de nem szükséges megvenni, az alapot tudja az ingyenes is. A settingsben megadható az NTP szerver, ez az alkalmazás azonban ennél jóval többet kínál. Vagy az XTRA vagy az LTO adatbázis (utóbbi csak Samsung Galaxy S-en) használatával javítja a pozícionálást. Az XTRA a műholdakról letöltött műhold pozíció adatbázis, az LTO ugyanez, csak a hálózatról szerzi be. Nem minden készüléken működik, ki kell próbálni, ha megy, jó, ha nem, akkor van más. Nem minden funkcióhoz kell root hozzáférés, de mint tudjuk, az NTP-hez igen.

GPS Test

Ezzel nem állítgatunk, csak nézünk. A műholdak helyzetét, jelerősségét, sebességünket, tengerszint feletti magasságunkat, és egyéb hasznos információkat jelenít meg egy szép, iránytűként viselkedő felületen. A koordinátákat a népszerűbb UTM és MGRS rendszeren túl egyéb formátumban is meg tudja mondani. Root nem kell hozzá.

GPS Status and Toolbox

Szintén egy információgyűjtő alkalmazás, mint az előző, azonban ez több érzékelő adatait jeleníti meg a felületen, mint pl. a fényérzékelő, illetve a készülék gyorsulásmérőinek adatait is. Ez utóbbi pl megmondja, hogy ha letesszük egy döntött felületre a telefont, mekkora a dőlésszöge (asztalosoknak jól jöhet :D ). Képes automatikusan vagy kérésre frissíteni a hálózati aGPS adatokat. Root nem szükséges hozzá.

1.jpg 2.jpg 3-1.png 4.jpg

  

Rendszermonitorok

A rendszerben található információ csak nagy vonalakban jelzi, hogy mi szívja le iszonyatos módon az akksit. Amennyiben pontosabb adatokra van szükségünk, arra is van megoldás, illetve egyéb hasznos tudnivalókat jelenítenek meg a következő alkalmazások.

GSam Battery Monitor

Régi nevén Badass Battery Monitor. Igen alapos progi, megmutatja, hogyan áll az akksink, illetve megbecsüli az utolsó T idő használata alapján, meddig bírja még. Természetesen ez csak az alap, megmondja, mi mennyire terheli a CPU-t, szenzorokat, mi ébreszti a rendszert folyamatosan, így kiszűrhető, hogy melyik okozza a galibát, ha éppen azt tapasztaljuk, hogy valami nagyon meríti a telefont. Az információkat mind a statusbaron, mind widgeten képes megjeleníteni. Rendkívül hasznos alkalmazás, próbáljátok ki!

Traffic Monitor

A hálózati adatforgalom részletes mérésére szolgál. Alkalmazásonként láthatjuk, hogy mennyi a netes adatforgalom, amelyekről statisztikát is készít. Mérhetjük vele a hálózati sebességet, amelyet akár geotaggel ellátva is meg tud jeleníteni az előzményekben. A beépített feladatkezelővel lehetőség nyílik megszemlélni, melyik alkalmazás hogyan fogyasztja a memóriát, erőforrásokat.

3G Watchdog

A mobil adatforgalom követésére szolgál, figyelmeztet, ha közelítünk a beállított értékekhez.

Quick System Info PRO

Ez a PC-n megismert Everest diagnosztikai szoftverhez hasonlóan ad meg információkat a hardverünkről és a rendszer fontosabb elemeiről. A hardverelemek azonosításán túl megjeleníti a CPU/Memória használatot, adathasználatot és egyéb jóságokat.

t1.jpg t2.jpg t3.jpg t4.jpg

Egyéb hasznos dolgok

SD Maid

Akinek rootolt a telefonja, annak ez egy kötelező app. Gyakorlatilag egy takarítónő, ami a felgyűlt szemetet eltávolítja a készülékről. A "szemét" kifejezés takarhat visszamaradt adatokat a rendszerben, vagy az SD kártyán, amit már senki nem használ, mert az alkalmazást eltávolítottuk, lehet akár üres mappa vagy 0kb-os fájl. Az alkalmazás füleken a különböző modulokat keltjük életre, képes a duplikátumok keresésére és eltávolítására, illetve rendszeralkalmazások (bloatware és társai) eltávolítására, valamint teljes értékű fájlkezelőként is működik. Bizonyos funkciói csak a fizetős verzióban érhetőek el.

AdFree

Aki nem szereti az alkalmazásokban vagy weboldalakon megjelenő reklámokat és rootolt a telefonja, az ezzel az eszközzel eltávolíthatja őket. Köszönet érte.

AppSales

Ez a remekbe szabott  progi figyelmeztet, ha akcióznak egy alkalmazást a Google Play Store-ban, így nem maradsz le egy jó kis árleszállításról. Beállíthatod, hogy hány százalékos akció esetén szóljon, figyelhetsz megadott alkalmazásokat (Watchlist), kategóriákat. Kifejezetten hasznos.

e1.jpg e2.jpg e3.jpg

Ha szeretnél több információt, vagy csak beszélgetnél, keresd Facebook oldalunkat!

Címkék: Android Alkalmazás