A Google a Samsungot támadja
A napokban felröppent hírek szerint a Google gőzerővel dolgozik az xPhone fantázianéven futó készülék fejlesztésén a Motorolával közösen. Vajon a rivális iPhone-t célozza meg az új termékkel, vagy valami másról van szó?
Az eredeti Reuters által megszellőztetett információ az volt, hogy a Google egy iPhone-killer telefonon dolgozik, azonban a témában elolvasva több véleményt az egyik különösen megragadta a figyelmemet, annak a megállapításait fogom itt most kifejteni.
Az xPhone projekt
Mint azt mindenki tudja, a Google eddig is készíttetett telefonokat partnerekkel, először a HTC-vel, majd jött a Samsung, és most az LG van terítéken a Nexus telefonok gyártói körében. Miben különbözik ettől az xPhone projekt a Motorolával? Erre igen egyszerű a válasz, hiszen a Motorola telefongyártó részlege a Google tulajdonában áll, így teljes felügyeletet tud gyakorolni a hardver és szoftver tervezése, fejlesztése és kivitelezése során.
Sokáig mindenki úgy gondolta, hogy a Motorola felvásárlás csak a licenszháború miatt történik- nos most már biztosak lehetünk benne, hogy nem kizárólag erről van szó. Bármennyire is szeretné a Google, hogy a Nexus készülékei valós alternatívaként jelenjenek meg a piacot bekebelező Samsung ellenében, az eladási adatok a legújabb Nexus 4 készülékek esetében sem azt mutatják, hogy ez így van.
A cél tehát az, hogy olyan csúcsminőségű készüléket tudjanak piacra dobni, amely a legnagyobb ellenféllel, az iPhone-nal és a Samsung Galaxy készülékekkel egy súlycsoportba tartozik. És az igazi ellenfél nem az iPhone a csatában, hanem a Samsung.
Miért a Samsung?
A Samsung az utóbbi évben annyira előretört, hogy egyesek már azt kezdték hangoztatni, hogy az Android tulajdonképpen maga a Samsung, vagy épp hogy a Samsung fel fogja vásárolni hamarosan az Androidot. Ezek bár szélsőséges nézeteknek tűnnek, valójában mégsem teljesen azok. Játsszunk el a gondolattal, mi történik akkor, ha a Samsung kitalálja, hogy mostantól nem az Androidot használja csúcskészülékeiben, hanem mondjuk a Tizent, Ubuntut, vagy éppen a WP8-at. Könnyen belátható, hogy ez igen súlyos csapást mérne az Android piacára, hiszen az eladott androidos telefonok által gerjesztett haszon majdnem 100%-a a Samsunghoz vándorol, mivel úgy első a piacon, hogy a következő versenyző negyedannyi készüléket tud csak eladni, azt is kb. csak anyagáron.
Apropó eladás és marketing: látott már valaki Samsung reklámban Androiddal reklámozni valamit? A reklámok két dologról szólnak: Samsung és Galaxy. Ennyi az üzenet, nem több és nem kevesebb, ennyit kell csak megjegyezni. Nem Android, nem Google, nem Maps, nem Gmail, nem Google Play. Kizárólag Samsung és Galaxy. Az android rendszerről történő fokozatos leválást jól mutatja a Samsung saját belső rendszerének fejlődése, a Samsung fiók a telefonokon, naptár-, névjegy- kedvencek szinkronizálása, üzenetküldő (Chaton), és önálló alkalmazásbolt, a Samsung Apps. Az összes ütős Samsung zászlóshajókon megjelenő szoftveres újdonság, fejlesztés sem fut bizony semelyik másik felületen sem, csak és kizárólag a TouchWiz-en. Véletlen?
A Google dollármilliárdokat fektet az Android rendszer fejlesztésébe jelenleg úgy, hogy abból bizony majdhogynem egy fillér haszna sincs. A tavalyi évben Larry Page azt mondta, hogy az Androidból származó bevétel egy év alatt 2,5 milliárdról 8 milliárd dollárra nőtt. Hurrá, akár örülhetnénk is ennek, ha épp nem tudnánk, hogy az Apple egy negyedévi forgalma nagyságrenddel nagyobb ennél. Értitek ugye? A teljes Android piac a maga több százmillió eladott készülékével nem hoz annyit a Googlenek, mint az iPhone az Applenek. Egy piaci alapokon működő cégnél tartható ez az állapot hosszútávon? Nyilván nem.
A Google bevételének jó része -bármily hihetetlen is- az iOS irányából jön, ahol a webes szolgáltatásai (maps, gmail, youtube, stb.) akkora reklámbevételt hoznak, amely bizony meghaladja az android rendszerből generáltakat.
Mit tehet a Google ebben a helyzetben? Bizony a rögös útra kénytelen lépni, és megpróbálja bebiztosítani magát a piacon, méghozzá ironikusan pont az Apple módszerét használva. Egységes zárt rendszerben, a hardver, szoftver és áruház egységében gondolkodva, azt egyeduralkodóként irányítva.
Ezért lesz mérföldkő az xPhone és nem másért.
Ha szeretnél több információt, vagy csak beszélgetnél, keresd Facebook oldalunkat!